חותם DUN'S 100
PRAGMA
זהו מספר מקשר
חיפוש
סגור את תיבת החיפוש
חיפוש
סגור את תיבת החיפוש

חמש שנים לחיקוק ההקלות לצאצאי המגורשים בקבלת אזרחות פורטוגלית

עו"ד אדם ידיד

בתחילת מרץ 2020 מלאו 5 שנים ל"חוק המגורשים" הפורטוגלי, חוק שבא לתקן עוול היסטורי, ומאפשר ליהודים צאצאי מגורשי ספרד ופורטוגל להגיש בקשה לקבלת אזרחות אשר בסופה גם נמצא הדרכון הפורטוגלי, דרכון אירופאי המאפשר כניסה קלה למדינות רבות, ביחס לדרכון הישראלי. על פי פרסומים שונים בפורטוגל, בחמש שנים אלה, הוגשו כ- 51,000 בקשות אזרחות של צאצאי יהודי ספרד ברחבי העולם, ורובם ישראלים.

כמה ישראלים קיבלו אזרחות פורטוגלית?

כ-80% מהבקשות מגיעות מישראל, ובשנתיים האחרונות היחס הזה נשאר פחות או יותר קבוע על אף הגידול הדרמטי בכמות הבקשות, כאשר רק ב-2019 לבדה הוגשו 25,000 בקשות מישראל. כ-20% הנותרים מגיעים בעיקר מטורקיה ומברזיל, אחריהם שאר דרום אמריקה, בעיקר ארגנטינה, וגם מהקהילה היהודית במרוקו. מעטים מגיעים ממקומות כמו ארה"ב ובריטניה – אם כי בגלל הברקזיט צפויים להגיע עוד בקשות של מי שמעוניין 'לשמר' את הגישה החופשית לאירופה באמצעות דרכון פורטוגלי.

שאלה שאנו במשרד נשאלים כמעט מדי יום היא כמה מהבקשות אושרו עד היום? מהפרסומים הרשמיים השונים ניתן ללמוד, בצורה שמרנית מאד, כי עד היום הופקו כ-15-12,000 רישומי לידה פורטוגלים (מהם לערך 9,500 ישראלים), כלומר "אזרחויות מאושרות עם דרכון ביד", כאשר עוד כ-4-5,000 איש ממתינים להפקת רישום הלידה (תעודת הלידה הפורטוגלית) – כלומר מדובר בכאלו שאושרו במשרד המשפטים ונחשבים לאזרחים דה-יורה שעוד לא יכולים להנפיק דרכון (ויהפכו לאזרחים מלאים בקרוב).

318

החוק הפורטוגלי מהווה הצלחה, אשר שני הצדדים מרוצים ממנו. הפורטוגלים מתקנים עוול היסטורי ומקבלים "דם חדש" לכלכלה הפורטוגלית, וגם היהודים – בעיקר ישראלים – מקבלים את כל הזכויות שמקנה דרכון אירופי – אפשרות לעבודה, לימודים ומגורים בכל אירופה, וגם אפשרות לכניסה לארצות נוספות בלי ויזה. בישראל הדרכון הפורטוגלי הפך לטרנד, ודווקא הביקוש הגדול יכול להביא לסרבול ולהתמשכות התהליכים.

נכון לכתיבת שורות אלה, אותה כמות של פקידים בקונסרבטוריה, רשות האוכלוסין הפורטוגלית, צריכה לטפל בכמות בקשות אזרחות פורטוגלית שלמעשה גדולה יותר מסך התינוקות שנולדים בפורטוגל בשנה נתונה. הנתונים המביאים למסקנה זו כוללים לא רק את הטיפול בבקשות לפי סעיף החוק המקל על צאצאי מגורשי ספרד ופורטוגל, אלא גם בקשות מכוח סעיפי חוק אחרים- הקלות לצאצאי המתיישבים שבגואה שבהודו, סעיף התאזרחות ספציפי לאזרחי ברזיל, משקיעים בתוכניות הויזה למשקיעים ומבקשי אזרחות שיש בכל מדינה. משמעות העומס היא שכל טעות בצורת הבקשה או כל פגם או חוסר במסמך, יכול להביא לעיכובים ממושכים שהיו יכולים להימנע.

עשרות אלפי ישראלים צפויים להתאזרח בפורטוגל בשנים הקרובות, ובפניהם יפתחו מגוון רחב של הזדמנויות עסקיות ואפשרויות השקעה. כך למשל, בין לקוחותינו יש אשר בחרו לעבור לגור בפורטוגל, ולהביא את רוח היזמות הישראלית. כך למשל, יש לקוח שפתח מסעדה למאכלים ישראליים בליסבון בירת פורטוגל. יש לקוחה שלנו שעברה לפורטו, ועוסקת שם בהשקעות נדל"ן. השוק שם כעת נמצא בפריחה, ובמיוחד על רקע הרצון של הממשלה להביא השקעות ויזמות לשוק הנדל"ן המקומי. וכמובן, יש לקוחות שלא היגרו לשם, אך מנצלים את האפשרויות שהאזרחות פותחת בפניהם – הוצאת משכנתא, לימודים חינם או עבודה בכל רחבי האיחוד האירופי (וכעת, למעט אנגליה). משרדנו ממשיך ומלווה לקוחות אלו, גם במקום מושבם החדש".

לבדיקת זכאות לדרכון פורטוגלי מלא את הפרטים:

מספר זה הינו מספר ווירטואלי והינו חלק משירות תוכן המופעל על ידי זאפ גרופ בע"מ, ומפנה את המתקשר לבית העסק.

משתמש העושה שימוש במספר הווירטואלי, מסכים כי החברה תהא רשאית לשמור את מספר הטלפון ממנו התקשר, לכלול אותו במאגר מידע או ליצור באמצעותו קשר עם המשתמש, וכן כי המספר עשוי להשתנות מעת לעת.
מספר הטלפון של העסק מופיע בדף צור קשר באתר.

דילוג לתוכן