073-7841842
זהו מספר מקשר
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

עדכונים בהליך הוצאת דרכון פורטוגלי

 
על-פי החוק הפורטוגלי, כל מי שמוכיח קשר משפחתי-היסטורי ליהודים שגורשו מפורטוגל ועומד בתבחינים אחרים, יכול לקבל דרכון ואזרחות פורטוגלית, שהיא למעשה אזרחות אירופאית.
לאחר כמה גלגולים ושינויים, החוק אושר בתחילת 2015 בנוסחו הסופי. עם זאת, מספר משתנים חדשים משפיעים על האופן שבו החוק מיושם בפועל, וכך על האופן שבו ישראלים מקבלים, או לא מקבלים, אזרחות פורטוגלית.

 

עומדים להגיש בקשה? קראו טוב יותר את המפה:

 
1. אי-הסתפקות של הרשויות בפורטוגל באישור הקהילות היהודיות ותחקור נוסף של אישורי הצאצאות מטעמן
לאחר שכבר התקבלו אלפי אזרחים חדשים, הממשל הפורטוגלי החליט לבחון בצורה יותר מעמיקה את הקהילות היהודיות שמנפיקות את אישורי הצאצאות. הדרישות החמירו, אך משרדנו מוצא שרף הבדיקה, הנהוג בחלק מהמקומות, עדיין נמוך מהבקשה הממוצעת שמשרדנו עורך וכותב.
רשות האוכלוסין הפורטוגלית מחייבת כעת את הקהילות היהודית להחזיק באילן יוחסין של מגיש הבקשה, ולעתים גם לספקו לרשויות לצורך עיון מעמיק. במידה שאילן יוחסין כזה לא יהיה בנמצא, ייתכן שלא תאושר הבקשה.

2. הגשת בקשה לדרכון פורטוגלי גם לבני זוג ולילדים קטינים
ייתכן שכבר הוכחתם את זכאותכם לאזרחות כנגד אילן היוחסין המשפחתי, וקיבלתם את הדרכון הפורטוגלי המיוחל. הצעד הבא הוא הגשת בקשה לדרכון פורטוגלי עבור משפחתכם – ילדיכם הקטינים ובני הזוג שאינם צאצאים של מגורשי ספרד.
משרדנו הצליח ליצור תקדימים בעניין זה: השגנו גם אזרחות פורטוגלית לילדים קטינים וגם לבני הזוג (אשר אינם זכאים מכוח הצאצאות) של צאצאי מגורשים.

3. שינוי התנהלות ומדיניות פרו-אקטיבית של רשות האוכלוסין הפורטוגלית
בשנה האחרונה, בעיקר לאור תוספת כוח אדם ושינוי ניהולי, רשות האוכלוסין הפורטוגלית זירזה את קצב הטיפול בבקשות להתאזרחות. כעת צוואר הבקבוק העיקרי הוא לאחר אישור הבקשה על-ידי שרת המשפטים, ואנו מקווים שפרק הזמן מעת החתימה ועד להנפקת תעודת הלידה יצומצם גם הוא. לצד שיפור זה, החלה רשות האוכלוסין הפורטוגלית לנהל מדיניות יותר קשיחה בצורת התראות טרום דחייה של הבקשות, בגין אי-השלמת מסמכים או אי-מענה לשאלותיה. לעתים מדובר על התראות של 20 יום, אליהן יש להתייחס במהרה.

4.הערמת קשיים בקבלת טיפול מטעם קונסוליית פורטוגל בתל אביב
מעת חיקוק התיקון לחוק האזרחות הפורטוגלי, המקל על הגשת בקשות התאזרחות לצאצאי המגורשים, קונסוליית פורטוגל בתל אביב בנושא הלכה ונעשתה קשוחה יותר ופחות שירותית כולי עלמא ככלל ולמבקשים להתאזרח בפרט.
הדוגמא הטרייה ביותר הנה קביעה שרירותית שהופעלה רטרואקטיבית, אשר אינה מאפשרת לעורך דין ישראלי מייצג לקבל תעודות יושר בעבור לקוחותיו, כבעבר. בהקשר זה ראוי לציין כי אנו מוצאים שמשך הזמן לקביעת פגישות בקונסוליה, בכל הקשור לבקשות התאזרחות, מתארך והולך.

5. פיזור תיקי בקשות ההתאזרחות בלשכות האוכלוסין בכל רחבי פורטוגל
הבקשות להתאזרחות לפי ההקלות לצאצאי המגורשים, היו נבדקות רק בליסבון ויותר מאוחר גם בפורטו. לפחות חלק מהבדיקה תתחיל להתבצע גם בלשכות
 

עו"ד אדם ידיד - על תהליך הוצאת דרכון פורטוגלי
 
 
 

מה עוד כדאי לדעת?

 
תהליך קבלת הדרכון הפורטוגלי הוא נושא חם ברשת, ושם מסתובב הרבה מידע – חלקו לא נאמן למציאות, בלשון המעטה. לנו חשוב לדייק בפרטים ולהיות מחוברים למה שבאמת קורה בשטח:

 

השמועות כי חלון ההזדמנויות להוצאת דרכון פורטוגלי עומד להיסגר אינן נכונות

 
ע"פ הצעת חוק שהונחה בפרלמנט הפורטוגלי בחודש מאי 2020, החל מינואר 2022 מבקש אזרחות פורטוגלית יחוייב במגורים בפורטוגל במשך שנתיים, קודם לכן. על המנגנון והפרטים הסופיים נדע לספר רק לאחר שהדבר יעוגן בסוף בחקיקה. כל הבקשות להתאזרחות שיוגשו לפני המועד הקובע, אשר גם הוא עוד יכול להשתנות במהלך הליך החקיקה, יבדקו לפי הקריטריונים הידועים עתה.

ביום 15.7.2020, הפרלמנט הפורטוגלי החליט להוריד את הצעת החוק הזו מסדר יומו. נכון לכתיבת שורות אלו, אין הצעת חוק אחרת המתייחסת לסעיף החוק העוסק בצאצאי המגורשים.

בחודשים פברואר – מרץ 2021, צפוי להתפרסם שינוי בדברי החוק הפורטוגליים, שעיקרו החמרות על מי שיגיש את הבקשה לאזרחות לאחר פרסומו. יש שמועות שונות על מהות ההחמרות, אך לא ברור מהן כעת.

 

לוקח זמן לקבל אזרחות ודרכון פורטוגלי

 
תהליך קבלת אזרחות פורטוגלית אורך כמעט שנתיים בממוצע, ואלפי הישראלים שכבר עברו אותו מחזיקים בדרכון זר. מי שמבטיח אזרחות ודרכון פורטוגלי תוך שנה או פחות, נתלה חלק קטן מהמקרים . לנו לדוגמא, יש במשרד לקוחות רבים שקיבלו אזרחות בתוך חצי שנה ופחות מכך, אבל מנגד יש רבים אחרים שההליך לקח עבורם יותר משנתיים.

 

 
נתנאל שגב
ענבר משאש
ישעיהו, שקד ורותם סטרוגו
 

אנו מאמינים שייצוג משפטי מקצועי הוא קריטי למי שרוצה דרכון פורטוגלי. משרדנו מייצג ומלווה מבקשי דרכונים מישראל וממדינות נוספות, תוך שיתוף פעולה עם משרד עורכי דין מוביל בפורטוגל. כך ייצגנו את האזרח הישראלי הראשון שקיבל דרכון פורטוגלי, מתוקף היותו צאצא של מגורשי פורטוגל.

רוצים להוציא דרכון פורטוגלי? חייגו 073-7841842 או השאירו פרטים.

 
 
 
 
לבדיקת זכאות לדרכון פורטוגלי מלא את הפרטים:
 
 
 
 
 
*
 
 
 
*
 
 
 
 
 
 
 
 
 
*
 
 
 
 
 
*
 
 
 
*