073-7841842
זהו מספר מקשר
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

עדכונים בהליך הוצאת אזרחות פורטוגלית בשנת 2019

 
על-פי החוק הפורטוגלי, כל מי שמוכיח קשר משפחתי-היסטורי ליהודים שגורשו מפורטוגל ועומד בתבחינים אחרים, יכול לקבל אזרחות פורטוגלית, שהיא למעשה אזרחות אירופאית. לאחר כמה גלגולים ושינויים, החוק אושר בתחילת 2015 בנוסחו הסופי. עם זאת, מספר משתנים חדשים משפיעים על האופן שבו החוק מיושם בפועל, וכך על האופן שבו ישראלים מקבלים, או לא מקבלים, אזרחות פורטוגלית.
 

עומדים להגיש בקשה? קראו טוב יותר את המפה:

 
1. אי-הסתפקות של הרשויות בפורטוגל באישור הקהילות היהודיות ותחקור נוסף של אישורי הצאצאות מטעמן
לאחר שכבר התקבלו אלפי אזרחים חדשים, הממשל הפורטוגלי החליט לבחון בצורה יותר מעמיקה את הקהילות היהודיות שמנפיקות את אישורי הצאצאות. הדרישות החמירו, אך משרדנו מוצא שרף הבדיקה, הנהוג בחלק מהמקומות, עדיין נמוך מהבקשה הממוצעת שמשרדנו עורך וכותב. רשות האוכלוסין הפורטוגלית מחייבת כעת את הקהילות היהודית להחזיק באילן יוחסין של מגיש הבקשה, ולעתים גם לספקו לרשויות לצורך עיון מעמיק. במידה שאילן יוחסין כזה לא יהיה בנמצא, ייתכן שלא תאושר הבקשה.

2. אישור אזרחות גם לבני זוג ולילדים קטינים
ייתכן שכבר הוכחתם את זכאותכם לאזרחות כנגד אילן היוחסין המשפחתי, וקיבלתם את הדרכון הפורטוגלי המיוחל. הצעד הבא הוא הגשת בקשה לאזרחות פורטוגלית עבור משפחתכם – ילדיכם הקטינים ובני הזוג שאינם צאצאים של מגורשי ספרד. משרדנו הצליח ליצור תקדימים בעניין זה: השגנו אזרחות פורטוגלית גם לילדים קטינים וגם לבני הזוג (אשר אינם זכאים מכוח הצאצאות) של צאצאי מגורשים.

3. שינוי התנהלות ומדיניות פרו-אקטיבית של רשות האוכלוסין הפורטוגלית
בשנה האחרונה, בעיקר לאור תוספת כוח אדם ושינוי ניהולי, רשות האוכלוסין הפורטוגלית זירזה את קצב הטיפול בבקשות להתאזרחות. כעת צוואר הבקבוק העיקרי הוא לאחר אישור הבקשה על-ידי שרת המשפטים, ואנו מקווים שפרק הזמן מעת החתימה ועד להנפקת תעודת הלידה יצומצם גם הוא. לצד שיפור זה, החלה רשות האוכלוסין הפורטוגלית לנהל מדיניות יותר קשיחה בצורת התראות טרום דחייה של הבקשות, בגין אי-השלמת מסמכים או אי-מענה לשאלותיה. לעתים מדובר על התראות של 20 יום, אליהן יש להתייחס במהרה.

4.הערמת קשיים בקבלת טיפול מטעם קונסוליית פורטוגל בתל אביב
מעת חיקוק התיקון לחוק האזרחות הפורטוגלי, המקל על הגשת בקשות התאזרחות לצאצאי המגורשים, קונסוליית פורטוגל בתל אביב בנושא הלכה ונעשתה קשוחה יותר ופחות שירותית כולי עלמא ככלל ולמבקשים להתאזרח בפרט. הדוגמא הטרייה ביותר הנה קביעה שרירותית שהופעלה רטרואקטיבית, אשר אינה מאפשרת לעורך דין ישראלי מייצג לקבל תעודות יושר בעבור לקוחותיו, כבעבר. בהקשר זה ראוי לציין כי אנו מוצאים שמשך הזמן לקביעת פגישות בקונסוליה, בכל הקשור לבקשות התאזרחות, מתארך והולך.

5. פיזור תיקי בקשות ההתאזרחות בלשכות האוכלוסין בכל רחבי פורטוגל
עד לחודש האחרון, הבקשות להתאזרחות לפי ההקלות לצאצאי המגורשים, היו נבדקות רק בליסבון ויותר מאוחר גם בפורטו. החל מהחודש האחרון, לפחות חלק מהבדיקה תתחיל להתבצע גם בלשכות נוספות רבות. לא ברור עדיין אם כל ההליך יתבצע בלשכות אלו, או רק החלק הראשוני, אולם הצפי שלנו הוא שהדבר יזרז את משך הטיפול בתיק. תוצאותיו של מהלך זה יורגשו רק בעוד כשנה.

 

עו"ד אדם ידיד - על תהליך הוצאת דרכון פורטוגלי
 
 
 

מה עוד כדאי לדעת?

 
תהליך קבלת האזרחות הפורטוגלית הוא נושא חם ברשת, ושם מסתובב הרבה מידע – חלקו לא נאמן למציאות, בלשון המעטה. לנו חשוב לדייק בפרטים ולהיות מחוברים למה שבאמת קורה בשטח:

 

החוק הפורטוגלי כאן כדי להישאר

 
הממשל הפורטוגלי ביסס בחוק את ההקלות במתן האזרחות לצאצאי המגורשים, והחוק אינו מוגבל בזמן. זאת בניגוד לספרד למשל, שם צאצאי היהודים המגורשים יכולים לקבלת אזרחות לפי הוראת שעה זמנית בלבד. עם זאת חשוב להדגיש שהחוק עבר שינויים לאורך הזמן, כמו אלה שציינו כאן, ולכן כדאי להגיש את הבקשה עכשיו, כל עוד החוק בגרסה הנוכחית שלו: קצת יותר קפדנית, אך עדיין כזו שהולכת לקראת המבקשים.

 

לוקח זמן לקבל אזרחות

 
התהליך כולו אורך כשנתיים בממוצע, ואלפי הישראלים שכבר עברו אותו מחזיקים בדרכון זר. מי שמבטיח אזרחות פורטוגלית תוך שנה או פחות, מדבר על לוח זמנים שאינו ריאלי.

 
נתנאל שגב
ענבר משאש
ישעיהו, שקד ורותם סטרוגו
 

אנו מאמינים שייצוג משפטי מקצועי הוא קריטי למי שרוצה אזרחות פורטוגלית. משרדנו מייצג ומלווה מבקשי אזרחות מישראל וממדינות נוספות, תוך שיתוף פעולה עם משרד עורכי דין מוביל בפורטוגל. כך ייצגנו את האזרח הישראלי הראשון שקיבל אזרחות פורטוגלית, מתוקף היותו צאצא של מגורשי פורטוגל.

רוצים להוציא אזרחות אירופאית? חייגו 073-7841842 או השאירו פרטים.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
*
 
 
 
*
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
* לא נשתמש או נעביר את המידע האישי שלך